ART-IN-RES SE ZAPOJUJE K POMOCI UKRAJINĚ

ART-IN-RES FOR REFUGEES

Poskytovatelé rezidenčních pobytů projevili zájem pomoci s ubytováním ukrajinských, běloruských a ruských uprchlíků v rámci svých možností spojených s tvůrčími rezidenčními pobyty. 

V přehledu rezidencí na tomto webu je vytvořena kategorie ART-IN-RES PRO UPRCHLÍKY, která tato místa sdružuje.

Mají-li rezidenční centra na poskytnutí zázemí kapacity a chtějí-li být součástí této kategorie umožňující jednodušší propojení uprchlíků s hostícími organizacemi, je pro nás důležité vědět:

  • kolik osob může rezidenční centrum ubytovat
  • na jak dlouho
  • za jakých podmínek

🔴 V případě, že máte zájem poskytnout lidem z ohrožených oblastí útočiště, vyplňte prosím tento formulář: https://forms.gle/in53uxzYnPPQ8CkB6

🔴 Rezidenční centra mimo obor performing arts (divadlo, tanec, nový cirkus, performance) budou do platformy zařazena pouze dočasně z důvodu řešení aktuální krizové situace.

🔴 Přehled míst nabízejících své prostory naleznete zde: https://artinres.cz/rezidence/#rezidence+event-categories:art-in-res-pro-uprchliky. Nebo zvolte v rezidencích kategorii ART-IN-RES PRO UPRCHLÍKY.

ART-IN-RES FOR REFUGEES sdružuje rezidenční místa ochotná poskytnout ohroženým lidem zázemí, zprostředkovává potřebné informace a kontakty na tato místa. Platforma by díky přímým kontaktům měla fungovat bez centrální koordinace. V případě potřeby se obraťte na terezalacmanova@novasit.cz, +420 773 153 741.

Vážíme si veškeré solidarity. Možnosti ART-IN-RES budeme komunikovat na příslušných místech tak, aby se pomoc dostala lidem, kteří ji potřebují. Úzce spolupracujeme s Českým centrem Kyjev a dalšími organizacemi.

Další postup a konkrétní kroky pomoci zde budeme průběžně aktualizovat.

#StayWithUkraine

—————————————

PROHLÁŠENÍ ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤ

Český kulturní network Nová síť, sdružení kulturních organizací a jednotlivců, jež se věnují rozvoji kultury a živého umění v České republice, důrazně odsuzuje brutální útok autoritativního Putinova režimu na území svrchované, svobodné a demokratické Ukrajiny. Podporujeme Ukrajince a Ukrajinky v jejich statečném odporu při obraně vlasti.

Považujeme za potřebné, aby také Česká republika jasně a konkrétně podpořila obranu Ukrajiny. Jsme přesvědčeni, že zlu se nemá ustupovat. Česká republika by v rámci podpory a solidarity měla Ukrajině poskytnout veškerý potřebný materiál – zdravotnický, charitativní a vojenský, a to v dostatečné míře. Považujeme za nezbytné izolovat agresora – Ruskou federaci pod vedením prezidenta Putina – politicky, ekonomicky, ve sportu i kultuře až do doby ukončení útočné války.

Vážíme si statečných kroků řady ruských umělců a umělkyň, kteří ze solidarity s Ukrajinou přerušili svá vystoupení a složili své funkce a riskují kariéry i osobní postihy. Vážíme si statečných Rusů a Rusek, kteří od prvních chvil protestují v centrech ruských měst. Vážíme si statečných ukrajinských vojáků za jejich houževnatý boj s přesilou agresora.

Слава Україні!

Sláva Ukrajině!

—————————————

🔴 Celé prohlášení Českého kulturního networku Nová síť k situaci na Ukrajině a formy pomoci naleznete zde: Prohlášení Nové sítě.

🔴 Projekt Nová síť za Ukrajinu usiluje v regionech ČR o prezentaci umělců a děl zabývajících se aktuálními tématy na Ukrajině a v Rusku. Více o projektu zde: Nová síť za Ukrajinu.

🔴 Pro pomoc jednotlivců doporučujeme přečíst např. článek organizace Člověk v tísni: 8 nejčastěji kladených otázek k pomoci Ukrajině nebo Jak efektivně pomoci Ukrajině a co naopak nedělat.

🔴 Zvažte finanční podporu lidem zasaženým konfliktem například prostřednictvím organizací Post Bellum, Člověk v tísni, Charita Česká republika, UNICEF, Český Červený kříž aj. Seznam organizací s přímými odkazy na sbírky naleznete na www.darujme.cz.

🔴 Mezinárodní nezisková organizace Artist at Risk podporující umělce ze zemí zasažených válkou poskytuje mimo jiné rozcestník pro hostící organizace poskytující ubytování a ohrožené umělce a kulturní pracovníky: Emergency resources for artists and cultural workers.

🔴 Nabídky pracovních pozic pro profíky z kreativních oborů a kontakty na talenty z řad ohrožených kreativců zprostředkovává iniciativa CreativeShelter.eu.

🔴 Další zdroje informací a možnosti pomoci zde: www.pomahejukrajine.cz, www.stojimezaukrajinou.cz, www.uprchlici-vitejte.cz.

 

Scroll to Top