REFLEXE REZIDENČNÍHO PROGRAMU ART-IN-RES & ČESKÁ CENTRA 2024

Servisní organizace Nová síť  ve spolupráci s Českými centry, příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí, uskutečnila pilotní mezinárodní rezidenční program zaměřený na scénická umění. Tento program nabídl českým profesionálům z oblasti současného divadla, tance a příbuzných performativních žánrů jedinečnou příležitost rozvíjet své projekty a budovat nové kontakty v inspirativním prostředí pěti evropských zemí – v Bulharsku, Francii, Polsku, Řecku a Srbsku. 

Rezidenční program vyvolal velký zájem – do 5 výzev zveřejněných v průběhu března a dubna 2024 se přihlásilo 47 projektů. Tyto projekty hodnotila odborná mezinárodní komise složená ze zástupců/kyň partnerských organizací, Českých center a Nové sítě. Mezi spolupracující organizace patřily například International Youth Center Burgas (Bulharsko), Komuna Warszawa (Polsko), Akropoditi DanceFest (Řecko) nebo festival BITEF (Srbsko)

Během roku se uskutečnilo celkem 7 rezidenčních pobytů. Každá lokalita měla vlastní výzvu, která reflektovala možnosti konkrétní partnerské organizace a specifika místní scény. Rezidenti získali nejen ubytování, pracovní zázemí a finanční příspěvek na dopravu a denní výdaje, ale také cenné propojení s místní uměleckou komunitou. Přímá finanční podpora rezidentů/ek a hostících organizací činila 341.000 Kč

Program byl otevřen individuálním tvůrcům/kyním i kolektivům, včetně kulturních manažerů/ek a kurátorů/ek, přičemž cílem bylo podpořit mobilitu, síťování, prezentaci tvorby a rozvoj dovedností. Nová síť tak navázala na úspěšný česko-norský rezidenční program, s ambicí nabídnout českým rezidentům možnost tvořit v zahraničí, navázat nová partnerství a načerpat inspiraci z různorodého kulturního prostředí.

Součástí programu byl také veřejný výstup, který přispěl k dialogu mezi českými a zahraničními scénami. Jednalo se například o artist-talk, work-in-progress ukázku, přednášku, workshop nebo jinou formu sdílení tvůrčí práce s místním publikem. Anna Chrtková tak například přednášela na Fakultě dramatických umění v Bělehradě, Petr Husička prezentoval uměleckou cestu Cirku La Putyka na srbském festivalu CirkoBalkana, zástupkyně Živa Poppy Teatre na ostrově Syros vedly festivalový průvod i workshop chození na chůdách, Alena Skálová dotvořila svoji inscenaci Při chůzi, umělkyně z Mikro-Teatro na ostrově Sv. Anastazie dopsaly scénář ke své připravované inscenaci o Růženě Žertové, Adam Dragun s Olgou Ciężkowskou a Vincentem Klusákem se zamýšleli nad dramaturgickým konceptem projektu Based on a True Story a Veronika Linka s Michalem Hábou hledali ve Francii možné spolupráce pro připravovanou inscenaci Hrdinové kapitalistické práce v Evropě.

Pilotní projekt přinesl nejen konkrétní umělecké výstupy, ale také důležitý podnět k pokračování podpory kulturní mobility. Nová síť plánuje dále rozvíjet rezidenční programy, které českým profesionálům umožní tvořit a spolupracovat v evropském kontextu. V současnosti jedná s partnery v Itálii, Španělsku a Německu o možnostech rozšíření těchto aktivit.

Workshop chůze na chůdách v rámci Akropoditi DanceFest na řeckém ostrově Syros

  • Tvůrčí rezidence v Černomoří: Veronika Všianská, Gabriela Ženatá – Navždy se uchová, Růžena Žertová
  • Tvůrčí rezidence v Paříži: Alena Skálová – Walking
  • Tvůrčí rezidence ve Varšavě: Vincent Klusák, Adam Dragun, Olga Ciezkowszka – Power Couple / Based on a true story
  • Tvůrčí rezidence na ostrově Syros: Tereza Georgievová, Lucie Bierhausová, Jasmína Georgievová – Živa Poppy Teatre
  • Manažersko-kurátorská rezidence v Bělehradě: Anna Chrtková – Y Events, Petr Husička – La Putyka
  • Manažersko-kurátorská rezidence ve Francii: Veronika Linka, Michal Hába – Lachende Bestien

„Umělecká nezávislá scéna balkánského regionu je plná překvapivě silných organizačně-kurátorských počinů a je, pravděpodobně i díky složité kulturní a geopolitické situaci, rodištěm pospolitosti a různých forem rezistence. Uměleckou scénu Bělehradu bych i přes nepříznivé podmínky a téměř absentující státní či městskou podporu nazvala líhní autentických a specifických přístupů k prezentaci a podpoře umění. Vysoká umělecká kvalita ať už v oblasti divadla, tak v oblasti vizuálního umění nese výrazný potenciál budoucích spoluprací, ať už v rámci řady událostí Y Events, tak v mé akademické praxi.“ – Anna Chrtková, Bělehrad 

„Pro mě osobně byla tato rezidence určitě velice přínosná. Potkal jsem mnoho neuvěřitelně kreativních a inspirativních lidí, viděl jsem řadu zajímavých divadelních představení a po opravdu dlouhé době jsem měl možnost takto koncentrovaně poznávat nové město, novou kulturu. To vše navíc s fantastickým servisem Českého centra v zádech.“ – Petr Husička, Bělehrad

„In conclusion, we rate our residential stay in Syros very positively. I can say without exaggeration that it was a life experience for us from which we will draw inspiration for a very long time.“ – Tereza Georgievová, Syros

Představení Madremonte uskupení Mikro-teatro v kulturně bohatém městě Burgas

Premiéra představení Při chůzi Aleny Skálové v Klubu Letka

Adam Dragun s Olgou Ciężkowskou a Vincentem Klusákem na rezidenci v divadle Komuna Warszawa

Přednáška Anna Chrtkové „The superpowers of cultural/theatre workers“ na Fakultě dramatických umění Bělehrad

Petr Husička s ředitelkou Českého centra Bělehrad Lucií Orbók na festivalu BITEF

Zástupci Lachende Bestien poznávající divadelní scénu ve Francii

NAHLÉDNĚTE DO ZPĚTNÉ VAZBY:

Děkujeme všem podporovatelům, Českým centrům i spolupracujícím organizacím za úsilí, které vnesli do tohoto rezidenčního programu a rezidentům/kám, že využili rezidenční pobyty naplno. Jak probíhal dřívější česko-norský rezidenční program si můžete přečíst zde.


Rezidenční program je realizován Novou sítí z.s. a Českými centry za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury České republiky.

Úvodní fotografie Stasia Diacoumidou: Rezidence projektu Živa Poppy Teatr v rámci Akropoditi DanceFest na řeckém ostrově Syros.

Scroll to Top